ABD GIDA VE İLAÇ DAİRESİ (FDA) 16 NİSANDA , İLERLEMİŞ VEYA METASTATİK MİDE KANSERİ, MİDE YEMEK BORUSU BAĞLANTI KANSERİ VE YEMEK BORUSU ADENOKARSİNOMUNUN İLK BASAMAK TEDAVİSİ İÇİN BELİRLİ KEMOTERAPİLERLE BİRLİKTE İMMÜNOTERAPİ NİVOLUMAB’I ONAYLADI .

Nivolumab mide kanserlerinin ilk basamak tedavisi için onaylanan ilk immünoterapi. Aynı zamanda son on yılda metastatik ve ileri evre mide kanserli hastalarda ilk basamak tedavide yaşam süresi ne katkı sağlayan ilk tedavi.

Vücudumuzdaki hücrelerin yüzeyinde bulunan PD-L1 denilen bir protein, yine hücrede bulunan PD-1 denilen bağlantı noktasına bağlandığında vucudun savunma sistemi bir süre çalışamaz oluyor.
Normalde bu sistemi vücudumuz hamilelik gibi özel durumlarda kullanıyor. Parolayı söyleyince güvenlik güçlerinin harekete geçmemesi gibi. Ancak Tümör hücrelerinde PD-L1 fazlaca çalışıyor ve vucudun immün sistemini (savunma sistemini ) kendine karşı çalışamaz hale getiriyor.

Nivolumab denilen ilaç tam da bu noktada devreye girip tümörün fazlaca kullandığı PD-L1’i (kaçak parolayı ) engelliyor ve vucudun savunma sistemini tümörün baskısından kurtararak tümöre karşı savaşmasını sağlıyor.
Prof. Dr. Cem Börüban

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir